Parimad praktikad
-
Isegi loodussõbralikel ja biolagunevatel materjalidel on ökoloogiline jalajälg, seepärast on alati soovitav lähtuda „viie r-i“ põhimõttest.
-
Loobu (Refuse): võimalusel ärge ostke uusi materjale ja loobuge ühekorratoodetest (nt õhukesed kilekotid, kummikindad jms);
-
Vähenda (Reduce): vähendage kasutatava materjali koguseid. Näiteks mõelge läbi, kui palju pakkematerjali on vaja museaali turvaliseks pakendamiseks – alati pole vaja panna mullikilet viis kihti; kasutage paraja suurusega kaste, et tühja ruumi jääks minimaalselt, mis aitab säästa pakendi veoks kuluvat energiat;
-
Taaskasuta (Reuse): kasutage materjale võimalusel alati korduvalt. Näiteks märgistage lahtipakkimisel pakkematerjal, et museaal näituse lõppedes samasse pakendisse tagasi panna; vältige pakkematerjali määrdumist, et pikendada selle eluiga; kasutage nõrgema liimiga teipe, mis pakkematerjali ei lõhu;
-
Anna uus elu (Repurpose): otsige võimalusi, kuidas oma esialgse funktsiooni kaotanud materjalid muul otstarbel kasutusele võtta. Hoiustage ülejäägid, et neid tulevikus uuesti kasutada (nt plaatmaterjali jäägist saab teha pinke jms);
-
Sorteeri prügi (Recycle): sorteerige jäätmed alati liigiti ning minimeerige segaolmejäätmete hulka.
Oma eelmise püsiekspositsiooni valgustid ja mööbli andsime suures osas teistele lastega tegelevatele sotsiaal- ja kultuuriasutustele, näiteks Tallinna Lastekodule. Mitmed mänguasjad, õppevahendid, dekoratsioonid, valgustid, paar riiulit ning kohviku teenekas külmlett leidsid tee Kogukonna Laste Aeda, Piip ja Tuut Teatrisse ning Koala Rocks ronimiskeskusse.
Lastemuuseum Miiamilla
Tegime suveniiriks särgid, mis oli puhas taaskasutus: kasutatud rõivaste poest ostetud särkidele trükkisime peale lõbusad temaatilised tekstid.
Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseum
-
Teipi kulub näitusetegemisel uskumatult palju. Uurige oma teibi koostist, paljud sisaldavad naftakeemiasaadusi – nende kasutust võiks võimalusel vähendada.
-
Puitmaterjali puhul eelistage vastutustundlikult majandatud metsast pärit tooteid (nt FSC märgistusega). Vältige puitmaterjali üleliigset värvimist või immutamist, nii võib seda hiljem soovi korral põletada. Näituse mahavõtmisel vältige puitmaterjali sattumist ehitusprügi hulka ja segaolmejäätmetesse, eemaldage kruvid ja naelad. Lühikesi lauajuppe saab taaskasutada veksliteks seinte sees.
-
Värve ei saa uuesti kasutada. Seepärast arvutage ostmisel alati välja võimalikult täpne kogus. Eelistage alati vesilahustuvaid värve, mis sisaldavad minimaalselt lenduvaid ühendeid (värvipurgil M1-märgis). Mõelge läbi, kes võiks tekkinud ülejääke kasutusele võtta.
-
Kemikaalide ja värvide puhul asendage tervisele ja keskkonnale ohtlikud kemikaalid vähem kahjustavate alternatiividega, seda ka museaalide konserveerimisel. Konservaatoritele võib abiks olla käsiraamat „Greener Solvents Handbook“.
-
Metallist elemente võiks alati taaskasutada. Isegi kruvide jalajälg võib olla ootamatult suur, kuid oskuslik ehitaja kasutab neid korduvalt
-
Plasti puhul on kõige suurem probleem väga lühikese elukaarega toodete kasutamine. Tutvuge plastmaterjali ümbertöötlemise võimalustega Eestis.
Teeme koostööd Kõrgema Kunstikooliga Pallas ja Tartu Kunstikooliga, kes kasutavad meie värvide ja muude materjalide ülejääke oma projektides. Oma näitusematerjalide lao vaatame korra aastas üle ning arutame, mida võiks uutel näitustel kasutada.
Eesti Rahva Muuseum
-
Uurige, milliseid kestlikke ja alternatiivseid ehitusmaterjale veel toodetakse: võib-olla sobib teie näitusel kasutada mükoplasti, põhu- või pillirooplaate vms?
-
Uue tehnika soetamisel järgige teadlikumalt toodete energiamärgised ja mürataset ning valige jätkusuutlikumad tooted. Uurige, kas ostmise asemel ei oleks mõistlikum seadmeid rentida.
-
Ühekordse näituse ja ehituse puhul võib olla säästlikum laenata vajalikud töövahendid ja inventar rendiettevõtetest või teistest asutustest (ehituskonstruktsioone, tellinguid ja tööriistu rendifirmast, postamente jt stsenograafilisi elemente teatrist või filmiettevõtetelt).
-
Tehke oma piirkonna teiste näituseasutustega koostööd, et saaksite ressursse jagada: postamente, vitriine, klaaskupleid, moodulseinu, jääkmaterjale ja laoruume, aga ka teadmisi ja oskusi.
-
Mõelge läbi materjali eluring: kust see pärit on ja mis saab sellest pärast kasutust? Kuidas saate materjalivalikuga ise ringmajandust edendada
-
Näituse ajutisi seinu ja inventari ehitades on soovitatav kasutada kuiv- ja komposiitlahendusi, mida saab pärast näitust hõlpsasti lahti võtta: kasutage liimide asemel kruve ja pahtli asemel praoteipi, mis võimaldab isegi kruvisid lihtsasti taaskasutada. Kasutage ajutisi kinniteid (rihmad, pingutid, klambrid).
Jagamismajandus on ärimudel, mis (digitaalse) koostööplatvormi abil loob avatud kauplemisvõimaluse kaupade või teenuste ajutiseks kasutamiseks. Lühiajaliselt vajaminevate toodete või teenuste rentimine nende ostmise asemel aitab ressursse tõhusamalt kasutada. Ka näituseasutused võiksid rohkem kasutada jagamismajanduse võimalusi. Näiteks ajutiste näituste puhul võib tehnika rentimine olla mugavam lahendus, sest siis jääb selle uuendamise, hooldamise ja hoiustamise kohustus rentijale.