Parimad praktikad
-
Arvestage erinevate inimeste vajadustega ning mõelge läbi, kuidas suurendada näituse ligipääsetavust.
-
Füüsiline ligipääsetavus: kas näitust on mugav ja turvaline külastada nii lapsevankri kui ka ratastooliga liiklejatel, lastel, vanemaealistel, erivajadustega külastajatel? See eeldab muu hulgas, et näitusehoones on olemas käsipuud, toolid, kaldteed ja turvapiirded.
-
Kommunikatiivne ligipääsetavus: läbimõeldud viidastik ja majaplaanid suurendavad kõigi külastajate mugavust ja turvatunnet. Braille kirjas ja viipekeeletõlkes tekstid, subtiitritega videod, kombatavad plaanid ja maketid, silmusvõimendid jms toetavad erivajadustega inimeste iseseisvust ja aitavad neil näituse sisust osa saada.
Kogume muuseumis tekkivaid tekstiilijääke ning toodame neist koostöös Astangu rehabilitatsioonikeskusega muuseumipoodi õla- ja kosmeetikakotte ning pinaleid. Nii anname tekstiilijäätmetele uue elu ja pakume tööd erivajadustega inimestele.
Eesti Kunstimuuseum
Meie muuseumis käivad kõik sokkides või sussides. Nii avaldame austust vanale koolimajale, kus me asume, põrandad kuluvad vähem, säästame koristamise pealt ja kõige pisemad muuseumikülalised saavad mõnusalt põrandal käputada.
Kalevipoja muuseum
-
Majanduslik ligipääsetavus: pere- ja muud sooduspiletid ning tasuta külastuspäevad loovad tänuväärse võimaluse hinnatundlikumale publikule.
-
Vaimne ligipääsetavus: kas näituse tekstid on arusaadavad ka eksperditeadmisteta publikule? Mõnikord võib olla vaja tõlkida keeruline kuraatoritekst n-ö lihtsasse maakeelde.
-
Emotsionaalne ligipääsetavus: kuidas panna külastajad end oodatuna tundma? Kui külastaja leiab, et tema peale on mõeldud ja tema vajadustega arvestatud loob see soodsa eelhäälestuse ja suurendab tagasituleku tõenäosust. Pakkuge infot eri keeltes, korraldage sihtrühmapõhiseid näitusetuure noortele või eakatele, looge lastele tegevusnurk, mähkimislauad jms.
Jagame kolleegidega lõunapausidel kaasavõetud sööki või hooajalisi oma aia saaduseid. Katame kaasavõetust ära ka selle kollegi taldriku, kes sel päeval pole toitu kaasa võtnud.
Lastemuuseum Miiamilla
-
Sotsiaalne ligipääsetavus: kuidas luua stereotüüpide-, eelarvamuste- ja diskrimineerimisvaba avatud näitusekeskkond, mis toetab erineva maailmavaate või haridustaustaga inimeste külastuskogemust?
-
Leidke nutikaid viise, kuidas innustada oma töötajaid ja külastajaid tegema jätkusuutlikke valikuid igapäevaelus: lihtsustage prügi sorteerimist, paigutades sortimisjaamad käepärasesse kaugusesse, pakkuge kohvikus joogiks tasuta kraanivett või võimalust täita joogipudel kraaniveega, ärgitage inimesi eelistama liftile treppi ja jätma kasutatud infovoldiku järgmisele külastajale.
-
Mõelge, milliseid samme saab muuseum veel astuda, et hoida inimeste heaolu ja tervist? Külastajate kõrval tuleb loomulikult arvestada ka oma töötajate vajadustega.
Sotsiaalne jätkusuutlikkus tagab inimeste ja kogukondade kestlikkuse muu hulgas nende füüsilise, vaimse ja emotsionaalse heaolu suurendamisega. Kaasavas ühiskonnas on kõigil ressurssidele võrdne juurdepääs ja võrdsed võimalused. Teadlik tegelemine näituste ligipääsetavuse suurendamise ja töötajate tööõnnega suurendab nii külastajanumbreid kui tõstab ka töötajate motivatsiooni ja parandab töö tulemuslikkust.